top of page

Když je práce vopruz - Je čas na změnu!

Aktualizováno: 18. 11. 2022

Práce, která tě nebaví, není zaměstnání, ale do jisté míry vězení. V práci stráví průměrný Čech přibližně 35,1 let svého života. Je to dost dlouhá doba na to, abychom si uvědomili, co chceme skutečně ve svém životě dělat. Tak neztrácej svůj drahocenný čas, pojď udělat změnu!


Dnešní společnost není nastavena na radost z vykonané práce, která přináší do našeho života smysl. Naopak. Jsme otroci vydělávání. Vyděláváme na nájem, na dovolenou, na hypotéku, na auto, na lepší život…. Zapomínáme však na podstatu našeho života. Tou není honba za penězi. Ale naplněný a spokojený život.Čísla mluví za vše

Každý z nás dospěje k momentu zamyšlení. Jak jsme ten náš jedinečný život prožili? Avšak 80 % z nás si uvědomí, že podstatnou část svého života a svého potenciálu promarnili v pracovním prostředí, které bylo nevyhovující. Přesně tak, 8 z 10 lidí je dle studie Gallupova ústavu ve svém pracovním prostředí nespokojeno. Jak by asi vypadal svět, kdyby 8 z 10 lidí dělalo zaměstnání, které je naplňuje a dělá je šťastnými?

My Češi si rádi stěžujeme a není tomu jinak ani u pravidelných konverzací o pracovním prostředí. Na našich oblíbených stížnostech však můžeme najít obrovskou výhodu. Dokážeme dobře definovat problém a naše trápení. Avšak i přesto, že máme oči otevřené a s problémy se svěříme kamarádům u piva, i tak je většina z nás vystrašena udělat ve svém životě velký krok, jako je změna povolání nebo dokonce vlastní podnikání. Náš pohled na složitou cestu za svým snem rovnou smažou iluze o vysněném povolání. Někteří se naučí žít s tím, co jim život nabídnul. Spokojí se s tím málem. To ale není dobře! Proč jsme schopni přehlížet tak zásadní chybu, někdy až do konce svého života?

Přemýšlej jako bohatý člověk

Kdo z vás četl knihu Bohatý, chudý táta? V této knize najdeš spoustu otázek a odpovědí na to, co dělat proto, aby ses stal bohatým člověkem. Tvoje myšlení primárně ovlivňuje prostředí a lidé, kteří tě vychovávají. Během vývoje jsou každému z nás předávány určité vzorce chování, na základě kterých si sestavujeme své životní priority. V dospělosti se pak tyto vzorce projeví tak, že hledáme (finanční) jistoty, bezpečí pro sebe a svou rodinu nebo časovou a pracovní flexibilitu. Zkrátka všem dobře známá Maslowova pyramida potřeb. Možná ti rodiče tlačili do hlavy ty otřelé fráze, že máš studovat, protože se budeš mít lépe. Nejinak je tomu na základních školách, které ke každému z nás přistupují NE jako k jednotlivci, ale jako ke stádu. V 15 letech po tobě chtějí, abys učinil tak obrovské rozhodnutí, jako je výběr budoucího povolání. V těch 15 letech, kdy jsme se primárně zajímali o to, co si o nás každý myslí.


Bohatý táta by ti však ukázal jinou cestu! Tímto způsobem uvažují chudí!Urovnej si myšlenky

Jakékoliv studium ti uzavírá další cesty. Čím více se specializuješ, tím více se připrav, že budeš muset dělat v příslušném oboru. Tím si pochopitelně uzavíráš další možné životní cesty. A čím více se na něco zaměříš, tím více přicházíš o to nejcennější - svůj čas. Najít řešení někdy vyžaduje dát čas sám sobě. Neznamená to, že nemáš studovat. Studuj, vzdělávej se, není nic krásnějšího. Ale předtím, než ponoříš hlavu do světa knih, vytvoř si myšlenkou mapu. Nalož se svým časem rozumně! Zamysli se, co vlastně v životě chceš, co jsou tvé silné stránky, co tě baví a u čeho přestaneš vnímat čas. Mnoho z nás toto zamyšlení ve svém životě odkládá a hledá výmluvy. A naopak, někdo ví přesně, co chce dělat ve svém životě už od narození, někdo to zjistí ve 20 letech a někdo zase v 50 letech. Věk je jen číslo a je úplně jedno v kolika to bude u tebe. Důležité je, že nad tím začneš konstruktivně přemýšlet a zamyslíš se, zda skutečně dobře a smysluplně nakládáš se svým časem. A pokud si uvědomuješ, že ne, ZAČNI VYTVÁŘET PLÁN NA ZMĚNU.


Věř sám v sebe

Změna bolí. Většina z nás dělá zaměstnání jen kvůli výše zmíněným životním jistotám. Kdo vám kdy řekl, že změna je jednoduchá a bezbolestná, tak to byl velký lhář. Navíc vám může připadat, že je tento text velmi naivní. Sny přece hypotéku nezaplatí… Ba dokonce si můžeš myslet, že tak velká změna není pro každého. Chyba! Změnit práci někdy vyžaduje pracovat dvakrát víc v té původní. Vytvořit si nějakou finanční rezervu na období, až budeš bez práce. Někdy je zase třeba dělat dvě práce najednou - tu chtěnou i nechtěnou. Zkrátka, člověk musí zatnout zuby a věřit, že jednou bude dělat ve svém životě to, co ho skutečně baví. Každá změna něco stojí. A každá nepohodlnost je dočasná. Někdy musíš na změnu našetřit finance, nebo je investovat. Avšak je to investice do tebe a do tvého života. Do dlouhodobějších plánů, které ti můžou změnit život. Nauč se vidět dalekosáhle. Je lepší pocit jistoty z nesmysluplné práce nebo to, že konečně investuješ do své budoucnosti? Kde není vůle, není cesta. A jediný, kdo může limitovat tvoji mysl, jsi ty sám. Můžeš být čímkoliv a dělat cokoliv, v co uvěříš.


Tvůj názor, tvůj život

Život je o vytváření kompromisů a obhajování svých názorů. 100 lidí může mít na tvůj příběh jiný pohled. Ale jisté je jedno. Každý tě soudí podle sebe a svých hodnot. Může se tak stát, že jakékoliv změně v tvém životě může předcházet kritika. A kritika vyvolává pochybnosti, ale také sebereflexi. Díky pochybnostem si otestuješ svoje odhodlání jít svou vlastní cestou. A díky sebereflexi můžeš klidně přijít na to, že zvolená cesta není pro tebe. Připrav se však na nátlak ze strany rodiny, kamarádů, nebo svého okolí. Je patrné, že 80 % z nás bude mít už připravenou výmluvu, proč se oplatí být 8 z 10 nešťastníků. Nedej se!


(Ne)vstup dvakrát do stejné řeky!

Zlaté poučení, které snad nikdy neplatí. Pokus a omyl je občas to nejlepší řešení. V životě se stejně nejvíc učíme díky sérii špatných rozhodnutí. Důležité je si však tyto rozhodnutí analyzovat a trošku se nad sebou pozastavit. Díky předchozím zkušenostem už víš, co od svého pracovního života nechceš. Člověk má občas tendence tyto chyby opakovat. Změň pracovní prostředí, změň kolektiv nebo klidně pracovní zaměření. Rozvíjej svůj talent a snaž se na sobě pracovat. Nikdo z nás se nerodí dokonalý. Tak se možná prezentujeme na sociálních sítích, ale realita je jinde. Práce šlechtí, to je přesně to, co by sis měl vzít k srdci.


Hobby=Peníze

Představte si člověka, kterého práce baví, je mu koníčkem a naplňuje ho. Takový člověk zákonitě vykazuje solidní pracovní výsledky, které jsou i náležitě ohodnoceny. Podstata tkví v tom, že práce, která vám bude i koníčkem může přinést daleko vyšší příjmy. Nehledě na to, že při takové práci se na peníze přestanete soustředit. Navíc najednou není důvod si stěžovat na promarněný čas v zaměstnání nebo nechápavé kolegy. Veškerý tento čas obětujete rádi. Také se zbavíte nechápavých kolegů. Je třeba pochopit, že ve chvíli, kdy změníte své myšlení, začnete přitahovat do života lidi, kteří jsou podobnou krevní skupinou. Je na čase tomu všemu dát amen. Důležité je však přijít na to, v čem jste lepší než ostatní. Každý má vlastnost, kterou vyniká. Každý!


Zákon akce a reakce

Tam, kde je akce, je i odezva. Začni na sobě pracovat HNED. Neodkládej to na zítra, protože zítra to odložíš na pozítří. A díky tomuto krysímu závodu budeš v začarovaném kruhu, z kterého se mnozí z nás nikdy nedostali. Už když čteš tento článek, mělo by to být pro tebe znamení, že skutečně potřebuješ změnu. Začni se informovat, co udělat proto, aby si byl v těch 20 % šťastlivců, které práce naplňuje. Potřebuješ kurz, stáž nebo živnost? Otevři si další panel na internetu a začni googlit. Začni něco dělat a nelituj se. Ty řídíš svůj život, za který přebíráš svoji zodpovědnost. Na štěstí se neoplatí čekat. Je třeba mu jít naproti!


22 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page